IV KATYŃSKI MARSZ CIENI 2018 r.
Dodane przez admin dnia 22.04.2018
13 kwietnia 2018 r. już po raz czwarty maszerowaliśmy w Katyńskim Marszu Cieni. Marsz był kulminacją obchodów 78. rocznicy zbrodni katyńskiej. W ich ramach odbyła się
IX edycja międzygimnazjalnego konkursu "Zbrodnia katyńska". I miejsce tym razem zajęli uczniowie Gimnazjum nr 20 Karol Majcherczak i Kacper Rochowiak, II - uczennice
G.20 Wiktoria Hyzicka i Natalia Maciak , natomiast III miejsce Roksana Skórzewska i Weronika Wróblewska z G.16 z klasy 3d. Odbył się również szkolny konkurs na pracę plastyczną oraz wiersz poświęcony zbrodni katyńskiej. Tutaj zwycięzcami okazali się uczniowie klasy 2b Zuzanna Rajewska ( wiersz ) oraz Paulina Paluszewska i Amelia Kończal ( praca plastyczna ).
13 kwietnia z boiska szkoły ruszył marsz, do którego dołączyli uczniowie Gimnazjum nr 20 ( SP nr 56 ), SP nr 38, SP nr 46 oraz SP nr 28 wraz z nauczycielami. W naszym marszu, jak zwykle, szli z nami kombatanci, prezes Rodziny Katyńskiej Bydgoszcz p. M. Adamczyk, a w tym roku mieliśmy jeszcze szczególnego gościa księdza Marka ( franciszkanina z Gdańska ), który jest uczestnikiem Motocyklowego Rajdu Katyńskiego.
Na czele marszu szli uczniowie, którzy wcielili się w role polskich oficerów, Rosjan eskortujących ich, a także ludności cywilnej z czasów okupacji. Po dotarciu do krzyża katyńskiego przy Kościele Św. Polskich Braci Męczenników, zapaliliśmy biało-czerwone znicze. Podczas marszu uczniowie czytali fragmenty pamiętników polskich oficerów znalezionych w czasie ekshumacji, a także recytowali poezję. Ksiądz Marek poprowadził modlitwę za zamordowanych. Marsz zabezpieczała policja. Po marszu klasy 2a, 3d, 3c i 2d miały spotkanie z księdzem Markiem, który był w miejscach zbrodni popełnionych na polskich obywatelach przez rosyjskie NKWD.
Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na marsz i w ten sposób uczcili pomordowanych uczniom i nauczycielom szkół ościennych, księdzu Markowi, panu Marianowi, kombatantom, nauczycielom i uczniom naszej szkoły, a także naszej absolwentce Marice.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

Organizatorzy: A. Jastrzębska, M.Solińska, M.Wąsikowska