SP46 z oddziałami gimnazjalnymi
Plan Lekcji · Nabór elektroniczny do szkół ponadgimnazjalnych · Dziennik Elektroniczny19.05.2024 00:10:59
Nawigacja
W Naszej Szkole
Siedziba i Dyrekcja
U nas
Kalendarz Szkolny
Sport szkolny
Rekrutacja
Uczniowie
Sukcesy uczniów
Prawa i Obowiązki
Klasy
Wycieczki i rajdy
Podręczniki 2016/2017
Nauczyciele
Nauczyciele uczący
Zajęcia pozalekcyjne
Samorząd Uczniowski
Informacje
Rada Rodziców
Informacje
Pedagog
Godziny pracy
Profilaktyka
Pomoc pedagog-psycholg
Doradztwo Zawodowe
aktualności
pomoc doradcza
doradca poleca
Inne
Ciekawe strony
Strona główna
DOGOTERAPIA

Gazetka Gim 16


Gim TV 16

NASZA SZKOLNA TV

Tu zobaczysz wszystkie filmy!!



FACEBOOK
''polubisz nas'' ?

Wystarczy kliknąć..




Logowanie
Nazwa Uytkownika

Haso



Zapomniane haso?
Wylemy nowe, kliknij TUTAJ.
Rok 2015 rokiem Mariana Rejewskiego
W sierpniu przypada 110. rocznica urodzin kryptologa. I dlatego, w oparciu o tę okrągłą rocznicę, chcemy promować postać Mariana Rejewskiego, mówić o jego dokonaniach, przypomnieć go – powiedziała dyrektor biblioteki im. Mariana Rejewskiego Ewa Pronobis-Sosnowska. Jak podkreśliła, fakt złamania kodu Enigmy przez Rejewskiego w 1932 roku był "przez wiele lat owiany tajemnicą". Kryptolog nie mógł nikomu opowiedzieć o swoim dokonaniu "z uwagi na wywiad, tajemnicę". Nie chciał tego robić również ze względu na bezpieczeństwo rodziny. Swój udział w złamaniu szyfru Enigmy ujawnił dopiero w 1967 roku, na 13 lat przed śmiercią.
- Został pośmiertnie uhonorowany m.in. przez amerykański wywiad (otrzymał najwyższe odznaczenie - Medal Knowltona) i międzynarodowe stowarzyszenie Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników, które wyróżniło Rejewskiego najwyższym laurem "Kamieniem milowym". Skoro jego dokonania docenił świat, my – bydgoszczanie - też powinniśmy i możemy coś zrobić - zaznaczyła dyrektor.
Z okazji Roku Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy odbywać się będą konferencje naukowe, sympozja, wystawy. Planowane są również konkursy, koncerty oraz "huczne obchody urodzin" matematyka przypadające na 16 sierpnia. Najbliższe wydarzenie związane z przedsięwzięciem to Harcerski Bieg Nocny "Złam kod Bydgoszczy". Kolejnym będzie nadanie imienia Rejewskiego zespołowi szkół w Ostromecku k. Bydgoszczy.
Pierwszy kontakt z szyfrowaniem Rejewski miał podczas studiów, w 1929 roku. Wtedy też odbył tajny kurs kryptologii, którego organizatorem było Biuro Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego WP. Od września 1932 roku matematyk pracował nad Enigmą - elektromechaniczną, wirnikową maszyną szyfrującą skonstruowaną w Niemczech w latach 20. dla cywilnej korespondencji handlowej. Wysoka sprawność tego urządzenia szybko doprowadziła do powstania wersji wojskowej. Rejewski, w ciągu kilku tygodni odkrył sposób okablowania wirników Enigmy. Następnie wraz z kolegami ze studiów Jerzym Różyckim i Henrykiem Zygalskim opracował techniki umożliwiające regularne odczytywanie zaszyfrowanych treści depesz niemieckich.
Dokonania i życie kryptologa upamiętniają w Bydgoszczy m.in. tablice pamiątkowe - na rodzinnym domu naukowca przy ulicy Wileńskiej 6 oraz na ścianie Muzeum Wojsk Lądowych oraz pomnik – Ławeczka Mariana Rejewskiego.

admin dnia 24.03.2015 · Drukuj
Bezpieczne wakacje



Galerie zdjęć

Życie szkoły

W OBIEKTYWIE

P. K. JAROCKIEGO


----------------------

WYDARZENIA
druga galeria

Bydgoskie Granty
Oświatowe

Innowacje
Pedagogiczne


Projekty
edukacyjne


Wejdź na ....

ZDOBYLIŚMY

CERTYFIKATY :
















KONKURS
na szkolną witrynę


W lutowej akcji osiągnęliśmy pierwszy wynik w kraju - 4518 głosów.










Copyright © Gimnazjum 16 w Bydgoszczy 2005
Tomasz Leszczyński i Anna Mackiewicz - nauczyciele Gim 16